Jó hangulatú, emlékezetes kiránduláson vett részt a Dunaújvárosi Petőfi Sándor Általános Iskola 7.c osztálya március utolsó keddjén. Az utazást oda-vissza menetrendszerinti buszokkal sikerült megoldani.
Az időjárás kegyes volt a tanulmányi kiránduláson részt vevő társasághoz, hiszen a délutáni program napján kellemes, napos idő, 17 Celsius fok várta a tizenhárom diákból és két kísérő tanárból álló csoportot. A célállomás Dunavecse volt, ahol iskolánk névadójának szülei éltek az 1840-es években. Vöröss Endre Tanár Úr kíséretében, aki az osztály magyar tanára, először abban az épületben nézhettünk körül, ahová a költő édesapja és édesanyja költözött. A szépen berendezett ház egykor lakásként és húsboltként is funkcionált, így szűknek bizonyult ahhoz, hogy az 1844 tavaszán hosszabb időre hazalátogató Petőfi is itt lakhasson. A gazdag tárlat egyaránt tartalmaz régészeti leleteket – van köztük Dunaújváros római-kori időszakából, tehát a Duna jobb partjáról származó kő is –, ahogyan sok 19. századi használati eszköz a fokostól a kézi rokkáig. Elhangzott a tárlatvezetésben, hogy Petőfi dunavecsei tartózkodása idején 33 verset írt – az Egy estém otthon, illetve a Füstbement terv ma is a tananyag része, valamint a Kis lak áll a nagy Duna mentében (ami régóta Dunavecse Himnusza is egyben) – és az is, hogy a TBC egyik fajtájában szenvedő költőt apja nem engedte a friss húsok közelébe.
A tárgykeresést is magában foglaló bemutató után a csoport átment ahhoz a közelben lévő házhoz, melyben Petőfi hált és étkezett a Vecsén töltött két és fél hónap alatt. Erre a fent már említett ok, a szülők házának kicsinysége miatt volt szükség. Ez egy lényegesen tágasabb ház, több helyiséggel. A falakon számos vers szövege olvasható. Ezek mellett egy tabló is, melyen az 1838-as dunai árvíz elleni megfeszített védekezés látható. Az akkori mentésben Petőfi szintén részt vett, csónakjának mása is látható az egyik helyiségben. A diákok hallhatták egyebek mellett, hogy Sándornak tetszett egy vecsei lány, Zsuzsika, ám annak apja – akárcsak később a Szendrey családfő – nem egy szegény fiúhoz szánta lányát.
Ilyen és ehhez hasonló történetekkel találkozhatott tehát az újvárosi csapat a lakóhelyemen, melytől jó benyomásokat szerezve búcsúzhattak délután négy óra tájban.
Tóth Tibor osztályfőnök
Petőfi nyomában Dunavecsén a 7.c-vel
Petőfi iskola
Találatok: 47