Márton nap

Szent Márton ünnepnapjához, a Márton-naphoz rengeteg népszokás, néphit kapcsolódik. A november 11., azaz Márton-nap a római időkben a téli évnegyed kezdő napjaként volt számon tartva, amikor is az új termésből és az újborból tartottak lakomát. Ekkoriban általában ludat, azaz Mars, a hadisten szent madarát fogyasztották. Ebből lett később népies szófejtéssel a „Márton madara”. Erre épült rá a későbbi katolikus ünnep, a Márton-nap. Szent Márton, már fiatal korában is nagylelkűségéről és jóakaratáról volt híres, segítette a szegényeket, elesetteket és betegeket, az emberek ezért olyannyira szerették, hogy püspökké akarták avatni. Erre viszont főhősünk kevésbé vágyott, ezért a kinevezés elől el is bújt egy libaólba, ahol az állatok hangoskodásukkal azonnal lebuktatták. Így Mártonból mégis püspök lett, később pedig szentté is avatták.

November 13-án rá emlékeztünk alsó tagozatos diákjainkkal. A gyerekek rejtvényt fejtettek, libákat rajzoltak, színeztek, mesepontot és könyvtárt látogattak. Reméljük, a képek ízelítőt adnak a remek hangulatból!

További képek itt