Iskolánk 8. évfolyama lehetőséget kapott a pákozdi Katonai Emlékpark meglátogatására a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) keretében. A NEP a köznevelésben tanuló 7–11. évfolyamos diákok osztályközösségei számára kínál helyszíni, élményalapú tananyag-feldolgozási lehetőséget, melynek fókuszában a nemzeti emlékezet és az örökségünkhöz való kapcsolódás áll.. A helyszíni látogatást iskolai tanórákon elő- és utómunkálatok kísérik, illetve egy-egy kérdőív kitöltése is a programcsomag része. A látogatást tanítványaink részére a Dunaújvárosi Tankerületi Központ szervezte, a tanulók számára ingyenesen biztosította.
November 26-án a különjáratos buszról leszállva a helyi rendezvényszervezők fogadtak minket meleg szívvel, majd meglátogattuk az 1848-49-es fegyverkiállítást. A diákok meghallgatták a tárlatvezető előadását Pákozd, mint csatatérről, a honvédek és nemzetőrök ruházatáról, illetve fegyvereiről.
Másodikként alakizáson vettek részt, melyen fából készült puskákkal gyakorolták a sorakozást, menetelést és a szuronyrohamot. Bár hűvös volt az idő, nem szegte kedvüket a játéktól. Később két részre oszlottunk: egyik büfében pihent, míg a másik szablyákon gyakorolta az úgynevezett huszárvágást, mely 6 vágási elemből állt, majd cserélt a két csapat.
Harmadikként elvonatkoztattunk a szabadságharctól és belevetettük magunkat egy rekonstruált II. világháborús lövészárokba, melyet a háború végén építettek a német-magyar védők a szovjet csapatokkal szemben a háború végén. Betekintést nyerhettek még egy tiszti barakkba is, ahol szintén egy kiállítás volt látható.
Végezetül a gyerekek szabadon, csoportokra osztva bejárhatták az emlékpark maradékát egy kincskereső és kvíz feladatlappal, illetve térképpel még a visszaindulás előtt. Bár egyesek nincsenek oda a honvédelmi témáért, fegyverekért vagy a történelemért, de a társaság, a látkép, illetve a helyi macskák örök emléket hagytak bennük.
Mészáros Tamás történelem szakos tanár
Katonai Emlékpark Pákozd
Petőfi iskola
Találatok: 93