A Petőfis diákok látogatása a Kutatók Éjszakáján a Dunaújvárosi Egyetemen

A tudomány és a kutatói életpálya bemutatását és népszerűsítését célzó, Európa-szerte évente megrendezésre kerülő eseménysorozat, a Kutatók Éjszakája keretében a Dunaújvárosi Egyetem számos érdekes programmal várta az érdeklődőket idén szeptemberben is. Iskolánk felsőtagozatos tanulóinak egy csoportja (tanári kísérettel) 2024. szeptember 27-én, pénteken este látogatóként részt vett a Kutatók Éjszakáján az egyetemen.
A tanulók és tanáraik Dr. Horváth Miklós „Győzzük le a gravitációt!” című fizikai kísérletsorozatát látták.
A program során a fizika iránt érdeklődő diákok a következő látványos és inspiráló fizikai kísérletek bemutatójának voltak szemtanúi.
-    Lenz- ágyú
-    termoakusztikus Rijke-cső;
-    mágneses levitáció;
-    Magdeburgi féltekék;
-    Kvantum levitáció;
-    Gauss- ágyú;
-    Szupravezetés: Meissner-effektus;
-    Akusztikus levitáció;
-    Kvantum levitáció;
-    Vízforralás szobahőmérsékleten;
-    Nitrogén rakéta.
Megtudhattuk, hogy a szupravezető anyagok hogyan és miért képesek (látszólag maguktól) lebegni a mágnesek felett, hogy a Lenz ágyú hogyan képes a hirtelen kialakuló mágneses tér által indukált feszültség hatására a magasba lőni a gyűrűt, és azt is, hogy a víz nem mindig 100 Celsius fokon forr, és még sok más érdekességet.
A program második részeként iskolánk tanulói ellátogattak az egyetem Természettudományi és Környezetvédelmi Tanszékének a laboratóriumaiba is, ahol további érdekes kísérletek megfigyelésével gyarapíthatták természettudományos ismereteiket: mint például a „vulkánkitörés” és a „víz alatti tornádó”. 

Vágó József


További képek itt