Házi fordító verseny

Megjelent: 2016. március 08. kedd

 

Tehetséges és szorgalmas 8. osztályos tanulóink körében angol-magyar fordítási versenyt hirdettünk.  
A téma: az iskolai életben mostanában egyre gyakrabban előforduló jelenség, a tanulók közötti zaklatás, bántalmazás, lelki vagy fizikai terror, a zsarolás jelensége. KÉPEK ITT
A következő tanulók neveztek a versenyre:
Ludik Ágnes, Nemoda Dóra, Princz Nikolett, Radvánszki Sándor, Hlavács Kata, Héring Adrienn, Badi Marcell, Kiss Dávid, Pigler Gábor, Szalai Boglárka, Székely Bálint, Veres-Kovács Ádám, Wenszky Dorka, Páj Rebeka.

A zsűri kiemelkedőnek ítélte az alábbi tanítványaink munkáját:

1. Jelencsik Tamás
2. Hlavács Kata
3. Ludik Ágnes

4. helyen holtversenyben Wenszky Dorka és Szalai Boglárka végzett

Jelencsik Tamás - Angol fordító verseny

 

A győztes fordítás

Iskolai zaklatás

1.

Toby az iskolai zaklatás tipikus példája. Ez az ő története.

A múlt évben elköltöztünk, ezért új iskolába kellett mennem. Az osztályomban volt három fiú. Tipikus zaklatók voltak. Mindenki félt tőlük. A második napomon torna óra után odajöttek hozzám. Egy pár új edző cipő volt nálam, amelyeket a nagyszüleimtől kaptam születésnapomra. Először nagyon kedvesek voltak velem és azt mondták tetszik nekik a cipőm. Aztán a bandavezér így szólt: ’ Kell egy pár cipő, ezekre gondoltam’. Megpróbáltam őket visszatartani, de a sövényhez nyomtak. Megvertek és megrugdostak. A szüleimnek azt mondtam elvesztettem a cipőket.

Néhány nap múlva pénzt kértek tőlem. Ne akartam, hogy ismét bántsanak ezért adtam nekik. Ezután minden héten kértek tőlem valamit. Ha nem adtam meg nekik amit kértek, újra meg újra erőszakhoz folyamodtak. Utáltam iskolába járni, de otthon is felkerestek. Üzeneteket küldtek nekem a telefonomra. Olyanokat, hogy: ’ Holnap szünetben találkozunk, ne feledd a pénzt’.

Az anyukám meglátta az üzeneteket, erre mindent elmondtam neki. Másnap bement az iskolába és beszélt az igazgatóval, aki az irodájába hívta a fiúkat. Más tanulókkal is beszélt az osztályomból. Végül két zaklatót eltanácsoltak az iskolából.

A dolgok azóta rendeződtek. Nem kaptam több megfélemlítő üzenetet. Láttam a két fiút a városban, de semmit sem csináltak. Valójában tegnap is láttam őket, de nem törődtek velem. Először féltem, hogy újra találkozom velük. Örülök, hogy az anyukám rájött a zaklatásra. Ha magadban tartod a rossz dolgokat és nem kérsz segítséget, a gondok csak fokozódnak.

2.

 • Tíz tanulóból egyet zaklatnak rendszeresen a középiskolában.
 • Fiúk estében a bántalmazás általában fizikai, míg a lányoknál szóbeli. Azonban a szavak is tudnak fájni.
 • A zaklatók általában üzeneteket küldenek, vagy az internetet használják, hogy elérjék áldozatukat, míg azok nincsenek iskolában. Ezt hívják számítógépes zaklatásnak.
 • Minden évben körülbelül tíz fiatal lesz öngyilkos, mert zaklatják őket.

3.

A legtöbb áldozat valamiben eltér a többségtől. Zaklathatnak valakit azért, mert:

 • más a bőrszíne, vagy a vallása
 • nagyon alacsony, túlsúlyos, vagy vörös haja van
 • szemüveges
 • új az iskolában
 • csendes, vagy félénk
 • jobban szeret egymagában lenni, mint társaságban.

4.

Egy tipikus zaklató nem feltétlenül egy nagy, csúnya gyerek, akit senki se szeret. Általában ennek ellentétje igaz rá.

 • A zaklatók általában népszerűek és sok barátjuk van
 • Nem buták. Valójában nagyon intelligensek.
 • Általában szépek és népszerűek a másik nem körében.
 • Divatos ruhákban járnak. Iskolájukban gyakran ők a divatdiktátorok.
 • Sok zaklatót terrorizálnak hasonló módon, ahogy azt ők is teszik.

 

Angol fordító verseny

A szöveg az Oxford University Press által kiadott Project 5 New Edition tankönyvből származik.

Találatok: 2787

Megosztom:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter